خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا زیست محیطی کوچک - مناطق زیبای ایران
مواظب محیط زیست باشیم
من و وبلاگم

آنچه گذشت

موضوعات

آخرین گفته های من

دوستان زیست محیطی من

دوستان دیگر

خالق

ابر برچسبها

نظرت؟؟؟

بازدیدهای شما

themebox

سلام خدمت همه دوستان

ایران ما جاهای دیدنی و قشنگ زیاد داره بطوریکه جزو کشورهای توریستی برجسته به شمار می آید یکی از این جاهای دیدنی پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق شاهرود واقع در استان سمنان هست

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق که با 135000 هکتار در شمال شرقی شاهرود واقع شده است٬ 33000 هکتار آن را منطقه امن تشکیل داده است . بخشی از این پناهگاه در استان گلستان ( مناطق جنگلی و بخشی درگر در استان سمنان ( کوههای بلند دشتهای وسیع وتپه ماهورها ) قرار دارد .

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق که با 135000 هکتار در شمال شرقی شاهرود واقع شده است٬ 33000 هکتار آن را منطقه امن تشکیل داده است . بخشی از این پناهگاه در استان گلستان ( مناطق جنگلی و بخشی درگر در استان سمنان ( کوههای بلند دشتهای وسیع وتپه ماهورها ) قرار دارد .

وجود دو سیستم کلان اقلیمی باعث به وجود آمدن اکوسیستمهای متنوعی در منطقه شده است . در نتیجه تنوع ساختاری اکوسیستمها ٬ گو نه های متفاوتی از جانوران و گیاهان را در منطقه می توان مشاهده کرد. این پناهگاه در سالهای قبل از 1358 به دلیل تنوع و فراوانی جمعیت ها به سرنگتی ( نام پارک ملی معروفی در افریقا ) شهرت داشته است .

این منطقه در 45 کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد. جاده آسفالته شاهرود –آزادشهر از شمال و جاده میامی به حسین آباد کالپوش از شرق امکان دسترسی به منطقه را فراهم می آورد .

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق در ناحیه نیمه استپی و استپی سرد واقع شده است . میزان بارش در سطح منطقه 200 میلیمتر در نواحی شرقی و جنوب شرقی تا 500 میلیمتر در نواحی کوهستانی و جنگلی شمال و شمال غرب متغیر است .

این منطقه از کوهها و دشتهای متعددی تشکیل شده است . بطور کلی منطقه خوش ییلاق را می توان به دو بخش دشتی و کوهستانی تقسیم بندی نمود . از آنجاییکه این منطقه بین دو اقلیم کویر و جنگلهای پهن برگ خزری قرار دارد ٬ از تنوع زیستی بالایی برخوردار است و هر یک از بخشهای یاد شده دارای پوشش گیاهی و تنوع حیات وحش ویژه ای برخوردار است و هر یک از بخشهای یاد شده دارای پوشش گیاهی و تنوع حیات وحش ویژه ای می باشد . در بخش دشتی و کویر منطقه گونه های گیاهی از نوع علفی و بوته ای و درختچه ای نظیر خانواده گرامینه و درمنه انواع گون و قیچ و تاغ یافت می شود .و گونه های جانوری آن یوزپلنگ و آهو می باشد . بخش شمالی منطقه دارای سیمای جنگلی است و از انواع گونه های پهن برگ و سوزنی برگ نظیر بلوط بلند مازو زبان گنجشک و اورس پوشیده شده است .

منطقه خوش ییلاق از ارتفاع 1500 متر تا 2400 متر از سطح دریا در 30 کیلومتری شمال شرق شهرستان شاهرود قرار داشته که از شمال به سیاه رودبار(رودخانه زرین گل) از شرق به کوه قاسم خان از غرب سلطان میدان و کوچک میدان و از جنوب به ابر ختم می شود.

با توجه به پوشش گیاهی منطقه مذکور که غالب آن اورس می باشد آب و هوای این منطقه بر اساس طبقه بندی اقلیمی کوپن در بزرگ اقلیم معتدل و در زیر اقلیم معتدل سرد مرطوب قرار می گیرد . این منطقه به لحاظ موقعیت جغرافایی از نظر جلب توریسم و همچنین مطالعات فون و فلور خصوصا گیاهان داردیی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

وجود 30 تا 34 گونه پستاندار در منطقه مورد تایید و گزارش واقع شده است . کل و بز٬ قوچ و میش اوریال٬ آهو٬ شوکا٬ گراز٬ پلنگ و خرس قهوه ای از بزرگترین و مهمترین پستانداران منطقه محسوب می شود . گربه وحشی٬ گرگ٬ شغال٬ روباه معمولی٬ روباه شنی کفتار ٬خرگوش پایگا٬ تشی٬ خار پشت ایرانی ٬سنجاقک درختی٬ اشکول به همراه خفاش و جرده و دوپاها از مهمترین پستاندارانی به شمار می آیند که در منطقه پراکندگی دارند .

هوبره از مهمترین پرندگان و از فراوانترین پرندگان منطقه به شمار می آیند . کرکس و هما نیز از پرندگان شاخص منطقه محسوب می شوند .

در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق می توان درختاتن و گیاهان خزری را مشاهده نمود در این منطقه پنج گروه گیاه شامل علفهای پهن برگ بوته ای٬ گندمیان٬ شبه گندمیان٬ درختان و درختچه وجود دارد که در رویشگاههای مختلف پراکندگی دارد .

 

 یوز پلنگ اسیا که گونه منغرض شده حیات وحش خوش ییلاق محسوب میشود.

خوش ییلاق شاهرود دوتا بخش عمده داره یکی ارتفاعات اولنگ و دیگری دشت زردابه.

دشت زردابه در فاصله تقریبا 65 کیلومتری شاهرود واقع شده و تقریبا در فاصله 25 کیلومتری شهر کلاته خیج در مسیر جاده شاهرود-آزادشهر و در واقع در مسیر ارتباطی جاده خوش ییلاق به استان گلستان قرار گرفته است . آب و هوای منطقه به علت قرار گرفتن در دو اقلیم کویری و جنگلهای پرباران شمالی دارای نوسانات زیادی می باشد . بطوریکه ممکن است ما چند سال به طور متوالی ریزش باران را داشته باشیم و بارندگی منطقه چیزی در حدود 120 تا 130 میلیمتر در سال باشد و یا اینکه چند سال متوالی خشک سالی را داشته باشیم . این خشکسالی و تر سالیها باعث شده ما در منطقه پوشش گیاهی و جانوری مناسبی نداشته باشیم . در حال حاضر پوشش گیاهی منطقه غالب درمنه و گون کتیرایی است . از لحاظ پوشش جانوری نیز تا چند سال اخیر ما جمعیتهای قوچ و میش و کل و بز را در منطقه مشاهده میکردیم ولی بخاطر همان خشکسالی های اخیر و همچنین مهمتر از آن دامداری نامناسب و چرای بی رویه دام از جمعیت اینها نیز در منطقه کاسته شده و همین چرای بی رویه از دلایل عمده تخریب منطقه محسوب می شود .

با توجه با آثار تاریخی منطقه مانند قلعه حسن صباغ و یا دیگر آثار تاریخی منطقه احتمال این میرود که تا کنون زلزله ای در منطقه رخ نداده است و سوانح طبیعی روی ساختار منطقه تاثیری نداشته . ولی چند سال اخیر یک گسل در حاشیه دشت زردابه مشاهده شده است .

این دشت در واقه پست ترین منطقه موجود در پناهگاه خوش ییلاق محسوب می شود . زمانیکه مه منطقه را فرا میگیره اگر از بالا دست یا از کوههای اطراف به منطقه نظری داشته باشیم دشت همانند دریا آبی و بیکران دیده می شود و در واقع یکی از زیبا ترین چشم اندازهای طبیعی را ایجاد میکند و همین خصوصیت باعث شده که در زمان مه گرفتگی منطقه بر تعداد بازدیدکنندگان افزوده شده و حتی توریستها نیز زمانیکه برای بازدید به منطقه میروند هر لحظه منتظر دیدن این صحنه باشکوه هستند .

این منطقه به دلیل کم توجهی و یا بهتر بگویم بی توجهی مسئولین روز به روز به تخریب و ویرانی بیشتر میگراید و چنانچه منطقه پاکسازی شده و مورد حفاظت قرار گیرد بعلت داشتن چشم اندازها و زیباییهای طبیعی میتواند از جاذبه های توریستی موفق در منطقه کشور و چه بسا در خاور میانه باشد .

امید است با استعانت از خداوند متعال و پیگیری های مستمر توسط مسئولین زیربط شاهد پیشرفتهای چشمگیری در منطقه باشیم و همچنین بتوانیم از این نعمت زیبای خداوند حداکثر استفاده و بهره وری را در حد توان و ظرفیت برد منطقه داشته باشیم .

منطقه اولنگ درفاصله 75 کیلومتری شمال شرقی شاهرود واقع شده است که از کیلومتر 55 جاده آسفالته شاهرود –آزادشهر به وسیله جاده شوسه به طول 25 کیلومتر به مرکز پایگاه اولنگ متصل می شود و همچنین در فاصله 31 کیلومتری جنوب –جنوب شرقی شهر رامیان از توابع استان گلستان قرار دارد .

از نظر لغوی اولنگ به معنای چمنزار یا سبزه زار می باشد . این منطقه بین دو استان گلستان و سمنان قرار دارد . در منطقه چند روستا وجود دارد که مردمان آن از لحاظ اقتصادی و فرهنگی در سطح پایینی قرار دارند. همچنین تعدادی از ساکنان منطقه در معدن خوش ییلاق فعالیت می کنند .

منطقه اولنگ کاملا کوهستانی بوده و پایین ترین ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 1300 متر و بلندترین ارتفاع آن 2000متر می باشد .منطقه اولنگ دارای آب و هوای متعدد می باشد . به طوریکه از یک طرف تحت تاثیر هوای سرد و خشک استان سمنان قرار گرفته و به علت کوهستانی بودن معمولا زمستانهای سرد و پربرف دارد . از طرف دیگر این بخش از محل اداره مرکزی پایگاه اولنگ به طرف شمال به علت نزدیک بودن به استان گلستان تحت تاثیر آب و هوای دریایی شمال قرار گرفته و معتدل و مرطوب می باشد . به طوریکه تابستان این منطقه مرطوب و بسیار دلچسب است .

از لحاظ تکتونیک منطقه به این صورت است که علاوه بر دو گسل بزرگ جوزچال، رضی وجوزچال-قشلاق گسلهای دیگری در سطح زمین توسط زمین شناسان شناسایی، تعقیب و پیکت گذاری شده است .

آب و هوای مطلوب منطقه در تابستان موجب شده همه ساله به منظور تفرج و تفریح مورد استقبال فراوان قرار گیرد . در نتیجه به علت استفاده های تفرجی و همچنین ورود دام به منطقه پوشش گیاهی منطقه رو به تخریب می رود . همچنین بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری منطقه در معرض خطر انقراض و نابودی قرار دارد. اداره محیط زیست شهرستان شاهرود تا کنون تلاش چشمگیری در این زمینه نداشته است . وجود زباله های غیر قابل تجزیه ، شکستن شاخه ها و تنه درختان به منظور تهیه هیزم و همچنین ایجاد اجاق به منظور تهیه غذا توسط عموم منظره ای زشت و نامناسب در منطقه ایجاد کرده است .

امید است با تلاش همه جانبه از طریق ادارات ذیربط و همکاری مردمی بتوانیم تا حد امکان زیبایی طبیعت را به منطقه باز گردانده و بهره برداری مستمر و پویا با استفاده صحیح و درست از منطقه را داشته باشیم .نویسنده :Aram joon
دوشنبه 23 دی 1387-10:00 قبل از ظهرشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات