خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا زیست محیطی کوچک - گزارش IUCN از آخرین وضعیت پستانداران منتشر شد.
مواظب محیط زیست باشیم
من و وبلاگم

آنچه گذشت

موضوعات

آخرین گفته های من

دوستان زیست محیطی من

دوستان دیگر

خالق

ابر برچسبها

نظرت؟؟؟

بازدیدهای شما

themebox

یک چهارم پستانداران جهان در دام انقراض

گروه بین الملل: خطر انقراض بر بسیاری از گونه های پستاندار جهان سایه انداخته است؛ به طوریکه دست کم 25 درصد از آنها هم اکنون در خطر نابودی کامل قرار دارند و این میزان می تواند حتی تا یک سوم کل گونه های آنان را نیز شامل شود.

تازه ترین گزارش اتحادیه جهانی حافظت از طبیعت (IUCN) که برای نخستین بار به ارزیابی تمام 5 هزار و 487 گونه پستاندار زمین پرداخته است، نشان می دهد که خطر انقراض اکنون یک هزار و 141 گونه از این جانوران را در بخش های مختلف جهان تهدید میکند و 188 گونه از آنها در شرف انقراض به سر می برند.

نتایج بررسی های انجام شده برای تهیه تازه ترین «فهرست قرمز گونه های تهدیدشده» حاکی است که دست کم 76 گونه پستاندار از سال 1500 میلادی به بعد به طور قطع منقرض شده، اما وضعیت واقعی می­تواند وخیم­تر از این باشد، زیرا در این گزارش بر نقص و کمبود اطلاعات برای ارزیابی دقیق وضعیت کنونی 836 گونه پستاندار تأکید شده است.

جولیا مارتون لِفِور، مدیرکل اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، تأکید کرد ما در طول عمر خویش ممکن است شاهد از دست رفتن صدها گونه زنده در نتیجه فعالیت هایمان باشیم و این نشانه ای مهیب از اتفاقی است که در اکوسیستم های زمین در حال وقوع است. وی افزود: اهداف روشن و مشخصی را باید برای بازگرداندن این روند در آینده تعریف و برای تحقق آنها تلاش کرد تا از نابودی کامل بسیاری از خویشاوندان نزدیکمان در طبیعت تا حد ممکن جلوگیری شود. 

بر اساس ارزیابی صورت گرفته، جمعیت نیمی از پستانداران دنیا روند نزولی را طی کرده است که به عنوان می توان کاهش 90 درصدی جمعیت فوک خزر را در یک قرن اخیر نام برد و همچنین در این میان، به ویژه نخستی های آسیایی را خطر انقراض به شدت تهدید می کند. به گفته کارشناسان، میزان واقعی پستانداران در معرض تهدید، حتی می تواند تا 36 درصد کل گونه های آنان را شامل شود و این چشم انداز، اولویت و اهمیت طرح های حفاظتی را برای بازیافت و بهبود جمعیت های موجود، به روشنی نمایان می سازد. 

محققان نابودی زیستگاه ها و از جمله جنگل زدایی را به عنوان بزرگ ترین تهدید پستانداران معرفی و تأکید کردند که بحران های مالی کنونی در جهان نباید فعالیت های حفاظتی را تحت تأثیر خود قرار دهد، زیرا در واقع بحران مالی در برابر بحران زیست محیطی این سیاره هیچ است. 

این گزارش از سوی دیگر، همچنین ثمربخش بودن فعالیت های حفاظتی را در بهبود وضعیت برخی از گونه ها از جمله فیل های آفریقایی به نمایش می گذارد؛ به طوریکه 5 درصد از پستانداران در معرض تهدید، هم اکنون نشانه هایی از بازیافت را در طبیعت نشان می­دهند.طرح ارزیابی پستانداران جهان با مشارکت یک هزار و 800 دانشمند از 130 کشور جهان اجرا شده است. فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، وابسته به سازمان ملل متحد، تقریباً هر سال به روزرسانی و منتشر می شود.   

منابع: BBC و ENS نویسنده :Aram joon
دوشنبه 23 دی 1387-11:22 قبل از ظهرشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات