خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا زیست محیطی کوچک - خاكریزی در دریا با اعتراض سازمان محیط زیست مواجه شد
مواظب محیط زیست باشیم
من و وبلاگم

آنچه گذشت

موضوعات

آخرین گفته های من

دوستان زیست محیطی من

دوستان دیگر

خالق

ابر برچسبها

نظرت؟؟؟

بازدیدهای شما

themebox

مرجانهای خلیج چابهار همچنان تخریب می شوند

گروه محیط زیست دریایی: خاكریزی در خلیج چابهار به منظور ساخت اسكله های جدید برای بندر شهید بهشتی كه با خشكاندن بیش از 400 هكتار از دریا همراه خواهد بود ، بار دیگر از توسط سازمان بنادر و کشتیرانی از سر گرفته شد .

 مرجانهای خلیج چابهار/ عکس: تیمور امینی راد

این در حالی است كه سازمان محیط زیست تاكنون چندین بار مانع از ادامه عملیات مجری طرح در منطقه مرجانی چابهار شده است و در آخرین تواقفات صورت گرفته نیز‌ قرار شده بود كه مجری طرح، با نظارت سازمان محیط زیست انتقال مرجانها را از منطقه چابهار به نقطه دیگر انجام دهد اما بی توجه به این تواقفات در هفته های گذشته، روزانه دهها تن خاك در دریا تخلیه شد كه حیات تنها لكه مرجانی خلیج چابهار را به شدت در تنگنا قرار داده است.

امید صدیقی، ‌مدیر كل دفتر اكوبیولوژی سازمان محیط زیست در گفتگو با سبز پرس با اعلام این مطلب گفت:‌ سازمان بنادر و كشتیرانی قول داده بود تا زمانی كه ضمانت نامه بانكی برای انتقال مرجانهای چابهار را ارائه نكرده،‌ پروژه را آغاز نكند اما در بازدید روز 5 شنبه متوجه شدیم كه كار نزدیك به یكماه است كه بار دیگر شروع شده و نزدیك به دو سوم منطقه را خاكریزی كردند تا دایك را جلو برند كه به طور حتم جلوی این اقدام را خواهیم گرفت .

وی افزود :‌ مجری طرح بعد از اینكه سازمان مانع از ادامه عملیات عمرانی شد پیشنهاد انتقال مرجانهای خلیج چابهار را مطرح كرد كه پس از بررسی موضوع و نظر به اینكه این اقدام در دنیا صد درصد با موفقیت همراه نبوده ،‌ سازمان با این كار به صورت مشروط موافقت كرد و مجری موظف شد در قبال این نقل و انتقال یك ضمانت نامه بانكی بدهد كه اگر مرجانها بعد از انتقال مردند و از بین رفتند این خسارت پرداخت شود اما اكنون اختلاف نظر بر سر مبلغ این ضمانت نامه است چون به اعتقاد ما مساحت منطقه مرجانی  بیش از 5 هكتار است كه آنها این مساحت را بسیار كمتر عنوان می كنند .

وی افزود:  لذا قرار شده در این سفر با حضور كارشناسان دو طرف در یك عملیات غواصی مساحت منطقه به طور دقیق مشخص شود بعد از آن نیاز به ارزشگذاری مرجانها داریم كه این كار زمان بر است و اگر مجری طرح حاضر به صبر نباشد، ‌باید بر اساس برآوردهای بین المللی مرجانها را ارزشگذاری كنیم و بعد از آن آنها می بایست یك ضمانت نامه بانكی بدهند . اما متاسفانه هنوز این روند طی نشده ،‌مجری مجددا خاكریزی به داخل دریا را شروع كرده كه قطعا برخورد خواهیم كرد و طی روزهای آتی جلوی این كار را خواهیم گرفت .  

به گفته او كامون ها همچنان در حال انباشته كردن دریا از خاك هستند كه تداوم این امر می تواند مرجانها را نابود كند . نویسنده :Aram joon
دوشنبه 23 دی 1387-11:25 قبل از ظهرشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic