خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا زیست محیطی کوچک - مشکل کجاست؟؟؟ سدها یا مسئولان؟؟
مواظب محیط زیست باشیم
من و وبلاگم

آنچه گذشت

موضوعات

آخرین گفته های من

دوستان زیست محیطی من

دوستان دیگر

خالق

ابر برچسبها

نظرت؟؟؟

بازدیدهای شما

themebox

رییس سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که سدها مشکلی آبی برای دریاچه ارومیه ایجاد نکرده‌اند ومشکل دریاچه خشکسالی و برداشت آب کشاورزی است ،اماکارشناسان شرکت کننده در کافه خبر معتقدند که بر طبق آمار وزارت نیرو 27 درصد خشکسالی دریاچه ارومیه مربوط به سد سازی است .


رییس سازمان حفاظت محیط زیست پتانسیل آبی دریاچه ارومیه را 6 میلیارد و هشتصد میلیون متر مکعب و پتانسیل آبی کل سدهای ایجاد شده و در حال ساخت را یک میلیارد و هشتصد میلیون متر مکعب عنوان می کند و می گوید که : سدهایی که بر رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه ایجاد شده‌اند مشکلی را در رابطه با کم آبی این دریاچه ایجاد نمی‌کنند بلکه مشکلی که وجود دارد مربوط به خشکسالی و برداشت آب از این دریاچه برای کشاورزی است.

پیش از این کشاورزی به صورت کشت دیم در این منطقه انجام می‌شد اما اکنون کشاورزی آبی با برداشت از رودخانه انجام می‌شود که با اصلاح روش‌های آبیاری و آبیاری نوین این مساله هم ساماندهی می‌شود.

اما اسماعیل کهرم در کافه خبرمی گوید:چگونه است که دریاچه وان در ترکیه با فاصله ای نه چندان زیاد همانگونه فیروزه ای باقی مانده است . اما ما همچنان کاهش نزولات آسمانی را دستاویزکرده ایم تابسیاری از خطاهایمان دیده نشود . پیش از این 15 رودخانه دائمی به دریاچه ارومیه سرازیر می شد که تا کنون حدود 36 سد بر روی این رودخانه ها ساخته اند . در حال حاضر با ساخت 70در روی این رودخانه مواجهه هستیمببینید ما داریم از یک نعمت بی انتها از یک دریاچه عظیم حرف می زنیم که اگر به حال خود رها می شد یقینا هم کنون چنین مشکلی نداشتیم . این دریاچه از 100 درصد 64 در صد آن پایین است و 36 درصد آن بالاست .ما از یک مخزن عظیم حرف می زنیم .اگر این مخزن همان میزان آبی را دریافت می کرد که سابقا دریافت می کرد چرا باید از بین می رفت . جلوی ریزش آب را ما با ساخت سد ها گرفتیم . ما عاملهای انسانی . چرا وزارت نیرو با این حرفها اتهام را به گردن وزارت راه می اندازد و بحران را ناشی از احداث جاده شهید کلانتری می داند و بعد هم می گوید کشاورزی ناپایدار و بعد عدم بارش باران در انتها هم در گزارش خود27 در صد را ساخت سد عنوان می کند .

در حالی که در آمریکا کتاب چاپ می کنند که چگونه سد ها را خراب کنیم و محیط زیستمان را نجات دهیم ما همچنان به ساخت سدهایمان افتخار می کنیم . به طور کلی 88 سد مانع از ورد آب به این دریاچه شدند . سدها اثرات مخرب و منفی برروی محیط زیست و اجتماع می گذارند . در حال حاضر گروهی زیست محیطی در امریکا توانسته اند دولت مرکزی و مقامات محلی را متقاعد نمایند که 430 سد کوچک و بزرگ را از روی رودخانه های آمریکا بر دارند . چگونه ما نمی بینیم و مهندسان ما نمی شنوند که در آمریکا از دهه ی 70 میلادی دیگر سدی ساخته نشده است . بیاییم به عنوان راه حل به این موضوع بیاندیشیم که اکو سیستم را به حال اولیه خود برگردانیم و این اولین گام باشد . ما اشتباهات زیادی کردیم .من در جلسه ای حضور داشتم که یکی از کارشناسان عنوان کرد سد هیچ تاثیری بر این بحران نگذاشته است و نخواهد گذاشت . بعد از جلسه من متوجه شدم این فرد خود کارمند وزارت نیرو است . می خواهم بگویم که کمی منصف باشیم و به نجات اکوسیستم و محیط زیستمان بیاندیشیم نه آنکه خود و یا وزارتخانه مان را از یک اتهام وارده مبرا نماییم .

اگر چه که محمدجواد محمدی‌زاده بر خلاف نظر کارشناسان راه انتقال آب  به دریاچه را کارساز می داندمعتقد است که نیاز آبی دریاچه ارومیه با انتقال آب از حوضه آبی کردستان و ارس به این دریاچه حل می‌شود افزود: پروژه انتقال آب از بخش کردستان تاکنون 15 درصد پیشرفت کرده است این پروژه در مجموع به 450 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که امیدواریم یک پنجم آن سالجاری تامین شودو در کل انتقال میان حوضه‌ای آب به این دریاچه به 950 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که این اعتبار در هیات دولت مصوب شده تا در یک برنامه 5 ساله اجرا شود.

متن کامل مبز گرد را اینجا بخوانید.نویسنده :Aram joon
سه شنبه 15 شهریور 1390-06:16 بعد از ظهرشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic