خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا زیست محیطی کوچک - انزلی در حال مرگ کامل
مواظب محیط زیست باشیم
من و وبلاگم

آنچه گذشت

موضوعات

آخرین گفته های من

دوستان زیست محیطی من

دوستان دیگر

خالق

ابر برچسبها

نظرت؟؟؟

بازدیدهای شما

themebox

«نیلوفرآبی» یكی از جاذبه‌های زیست محیطی مرداب انزلی است كه با غنچه‌ها و برگ‌های سرازآب درآورده، سطح وسیعی از مرداب انزلی را پوشانده است. اما در سال‌های اخیر با بالا رفتن غلظت آلودگی مرداب انزلی و سرازیرشدن فاضلاب‌های شهری، صنعتی وكشاورزی به دهانه‌های این مرداب نه تنها از تعداد نیلوفران این مرداب كاسته شده است، بلكه به سایر گونه‌های زیستی این مرداب آسیب‌های جدی زده شده است.

497WaterLilyPad.jpg

 

تاكنون كارشناسان زیست محیطی بارها نسبت به انقراض گونه‌هایی از پرندگان این مرداب از جمله عقاب تالابی، عقاب دریایی پالاس، عقاب شاهی، عروس غاز، اردك سرسفید و اردك بلوطی و نیلوفر آبی هشدارداده‌اند، اما تاكنون هیچ اقدام جدیدی نسبت به رسیدگی به این موضوع نشده است.

لاله‌های مردابی رو به انقراضند

بسیاری از كارشناسان زیست محیطی و گردشگران محیط زیست «نیلوفرآبی» را یكی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این مرداب می‌دانند وحتی برخی طبیعت گران برای دیدن نیلوفران مرداب انزلی مسافت طولانی را در ماه‌های تیر و مرداد واوایل شهریورطی می‌كنند كه این نیلوفرها را از نزدیك ببینند. «نیلوفرآبی» یا «لاله مردابی» كه در زبان علمی «نلومبیوم كاسپیكوم» معرفی می‌شود؛ گونه‌ای كمیاب ازلاله‌های مردابی برآمده از آب است كه برگ‌هایی مدورو قلب شكل تا قطر60 سانتیمتر به رنگ سبز مایل به آبی دارد وگل‌های این لاله با برگ‌های ضخیم صورتی و به قطر 20 سانتیمتر است.


نمونه این‌گونه گیاهی در سایر كشورها نیز به چشم می‌خورد؛ اما در ایران این نوع گیاهی كه محلی‌ها آن را «سله باقلا» یا «پسته دریایی» می‌نامند، تنها در چند مرداب می‌روید این گیاه دریایی از قدمتی طولانی برخورداربوده و اگر دانه آن به جا بماند تا سال‌ها می‌تواند به حیات خود ادامه بدهد. با این‌كه نیلوفر آبی درمنطقه حفاظت شده «سرخ آن كل» می‌روید و بر این منطقه نظارت می‌شود و پاسگاه نیروی انتظامی هم وجود دارد، اما در سال‌های اخیراز تعداد این‌گونه گیاهی كاسته شده است و این موضوع ناشی از پدیده آلودگی آب‌ها است و رشد بی‌رویه گیاهان حاشیه مرداب و شناور از جمله نیزارها است.


فاضلاب خانه‌های مسكونی به مرداب انزلی می‌ریزد!

به گفته «برهان الدین ریاضی» كارشناس محیط‌زیست؛ مشكل عمده مرداب انزلی آلودگی روزافزون آب آن است. تقریبا فاضلاب تمام خانه‌های مسكونی و اغلب كارخانه‌ها و كارگاه‌های صنعتی دو شهر انزلی و رشت به درون مرداب رودخانه‌هایی كه به مرداب می‌ریزند سرازیر می‌شوند.  طبق نظر موسسه استاندارد در صورتی كه مقدار آمونیاك از پنج درصد بیش‌تر و زباله‌ها و زواید این ناحیه به داخل مرداب ریخته شود، تردیدی نیست كه با آلوده شدن بیش از پیش آب‌های مرداب كه محیط آن در گذشته به منزله بزرگ‌ترین زایشگاه و پرورش انواع ماهی فلس‌دار از جمله ماهی سفید و نیلوفرآبی به شمار می‌رفت؛ باقیمانده منابع آبزی مرداب هم در معرض خطر انهدام قطعی قرار خواهد گرفت.


خروج مرداب انزلی از سیاهه 10 تالاب ممتاز دنیا

«ریاضی» معتقد است؛ وضع چنان نگران‌كننده است كه نه تنها چندین سال است كه نام مرداب انزلی در سیاهه سرخ تالاب‌های در خطر نابودی قرار گرفته است بلكه بیم آن می‌رود این تالاب به‌زودی از سیاهه ۱۰ تالاب ممتاز كنوانسیون جهانی رامسر هم خارج شود. در تایید این گفته كافی است به یاد آوریم كه در طول ۱۰ سال گذشته دست‌كم سه مورد از مرگ دسته جمعی ماهیان مردابی در این زیستگاه بی‌بدیل گزارش شده، رخدادی كه آشكارا شدت كاهش توان زیست پالایی و خود ترمیمی بوم سازگان تالاب را نشان می‌دهد.


اما «محمدرضا فاطمی» كارشناس محیط زیست؛ برخلاف «برهان ریاضی» هیچ اعتقادی به درمعرض خطر بودن نیلوفر آبی ندارد و می‌گوید: تنها كانال‌هایی كه گردشگران برای رسیدن به نیلوفرها پیش از این طی می‌كردند تغییر كرده‌اند و باید مسیرهای نزدیك‌تری برای دیدن این نیلوفرها جایگزین شود.


نیلوفرها از ساحل فاصله گرفته‌اند

اما قایقران‌هایی كه در مرداب انزلی گردشگران را به منطقه نیلوفرهای آبی هدایت می‌كردند؛ چنین نظری ندارند و «مجید احدی» یكی از این قایقران‌ها می‌گوید: «در سال‌های اخیر نیلوفرهای آبی از ساحل فاصله گرفته‌اند و برای رسیدن به منطقه نیلوفرها باید مسیر طولانی را طی كنیم مثلا در دو سال گذشته در بازه زمانی 10 دقیقه‌ای می‌توانستیم گردشگران را به محدوده رویش نیلوفرها هدایت كنیم اما در حال حاضر برای رسیدن به نیلوفرها باید 20 دقیقه در راه باشیم.»به گفته «فاطمی» بی‌شك تمام مناطق زیست محیطی دستخوش تغییرات محیطی هستند و مرداب انزلی هم از این تغییرات مستثنی نیست، اما این تغییرات به حدی نیست كه نیلوفران مرداب انزلی به خطر بیفتند.


مشكل اصلی همچنان آلودگی آب‌ها است

برخی از كارشناسان هم یكی از مهم‌ترین تهدیدات نیلوفر آبی را گردشگران و حتی بومی‌ها می‌دانند كه این گیاه نادر را از شاخه جدا می‌كنند یا برگ‌های آن را از ساقه جدا می‌كنند، اما برهان ریاضی معتقد است، این اتفاق نباید بیفتد و باید گردشگران خودشان به این موضوع توجه كنند و قایقران‌ها هم به آنها تذكر بدهند. او همچنان مشكل اصلی مرداب انزلی را آلودگی آب‌ها می‌داند. اما با این همه او پیشنهاد می‌دهد كه برای جلوگیری از این موضوع باید نیلوفر آبی در شمار گیاهان حفاظت شده ثبت شود تا برخوردهای قانونی برای خاطیان هم در نظر گرفته شود.


محمدرضا فاطمی هم درتایید حرف او به حفاظت از لاك پشت‌ها و مرجان‌ها اشاره می‌كند و می‌گوید كسی كه مرجان‌ها را جدا می‌كند برای هر كیلو 120 هزار تومان جریمه می‌شود و این اتفاق هم باید برای نیلوفرها بیفتد. در مرداب انزلی سه گونه گیاه حاشیه‌ای، شناور و غوطه‌ور می‌روید؛ بخش عمده گیاهانی كه در مرداب انزلی می‌رویند بر روی آب پراكندگی دارند و  از دید همین گونه‌های شناور و نی‌ها یكی از دلایل عمده‌ای است كه مواد مورد نیاز به نیلوفرها نرسد.

در سال‌های اخیر همواره طرح پاك‌سازی مرداب از این‌گونه‌های گیاهی مطرح شده است. به گفته برهان ریاضی این‌گونه‌های گیاهی به مرور باعث می‌شوند كه عمق مرداب‌ها كم شوند و مواد آلوده هم در ته مرداب‌ها ته‌نشین شوند همین موضوع به مرور به زیست منطقه صدمه می‌زند و رقابت برای سایر گیاهان دریایی از جمله نیلوفر دشوار می‌شود.

talab_anzali1.jpg
مرداب انزلی چند قدم مانده به مرگ

در سال‌های گذشته بارها نسبت به وضعیت مرداب انزلی هشدار داده شده است و از این رو طرحی هم برای رسوب‌زدایی این مرداب مطرح شده است كه باید به‌زودی در دستور كار مسئولان قرارگیرد تا از مرگ این مرداب جلوگیری شود. هرچند كارشناسان محیط زیست می‌گویند هزینه‌ای كه برای رسوب‌زدایی مرداب انزلی در نظر گرفته شده بسیار فراتراز این آمار و ارقام است و مهم‌ترین راه جلوگیری از آلودگی مرداب انزلی را جلوگیری از آلودگی آب‌ها و سرازیر شدن پساب‌های شهری و صنعتی به این منطقه زیستی می‌دانند.  مرداب انزلی در ساحل جنوب غربی دریای مازندران در غرب دلتای سفید رود و در جنوب بندرانزلی قرار دارد. این مرداب محل تخم‌ریزی آبزیان و پناهگاه و مأمن پرندگان بومی و مهاجراست.


سخن آخر

مرداب انزلی زیباست با تمام گونه زیستی كه در آن زندگی می‌كنند از جمله نیلوفرهای آبی اگر مرداب انزلی هم همچون دریاچه ارومیه خشك شود یا گونه‌های زیستی خود را از دست بدهد و این همه زیبایی زیر خروارها خاك و لجن دفن شود؛ پاسخگو چه كسی خواهد بود بهتر نیست پیش از این‌كه سایر گونه‌های زیستی این منطقه و این مرداب در وضعیت بحران قرار گیرند به فكر باشیم و علاج واقعه قبل از وقوع بكنیم.نویسنده :Aram joon
چهارشنبه 6 مهر 1390-11:36 بعد از ظهرشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic