خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا زیست محیطی کوچک - باغ شاهزاده ماهان كرمان
مواظب محیط زیست باشیم
من و وبلاگم

آنچه گذشت

موضوعات

آخرین گفته های من

دوستان زیست محیطی من

دوستان دیگر

خالق

ابر برچسبها

نظرت؟؟؟

بازدیدهای شما

themebox

باغ زیبای شاهزاده ماهان که به گوشه ای از بهشت در کویر کرمان شهرت یافته است به عنوان یکی از شاهکارهای باغ های سنتی پارسی در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است.

باغ شاهزاده در دامنه كوه جوپار و در بستر كویری، در فاصلة 35 كیلومتری جنوب‎ شرقی شهر كرمان و در فاصله 6 كیلومتری شهر ماهان در مسیر جاده كرمان - بم در استان كرمان در نزدیكی ارتفاعات جوپار بنا گردیده است.

این باغ در عصر قاجار در دوران یازده ساله فرمانفرمایی عبدالحمید میرز ناصرالدوله (1298 هـ . ق تا 1309 هـ . ق) احداث گردیده است. باغ شاهزاده ماهان كرمان یكی از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است كه از شرایط مساعد طبیعی ممتازترین بهره‌برداری را نموده است.

 وجود خاك حاصل‌خیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و بالاخره دسترسی به آب (قنات تیگران) امكان ایجاد باغی در آن مقیاس را در گستره‌ای خشك و بی ‎آب و علف معجزه گونه فراهم ساخته است.

باغ تخت شاهزاده به مساحت5/5 هكتار، دارای شكلی مستطیلی و شیبی حدوداً 6/4 درصد می‌باشد كه حصاری بلند آن را از جو نامساعد اطراف جدا می‌سازد. این باغ یك بار در سال 1337 (ه . ش )و بار دیگر پس از زلزلة سال 1360(ه.ش) كه در آن آسیب‌هایی دید مرمت شد. سپس به وسیلة اداره فرهنگ و هنر خریداری گردید و در فهرست آثار ملی به شماره 1012 به ثبت رسید و هم اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان می‎باشد.

منبع حیاتی باغ شاهزاده جریان آبهایی است كه از كوه های اطراف سرچشمه گرفته است. قنات تیگران كه از ارتفاعات كوه جوپار سرچشمه می‎گیرد منبع آب این باغ است. جریان فوق از مرتفع‌ترین سطح وارد باغ گردیده و نظام آبیاری طراحی شده باغ را بوجود می‌آورد.

گونه ‎های گیاهی این باغ شامل سرو، چنار، تبریزی، شونگ، سپیدار، بید و کاج می‎باشد و در داخل کرت‌ها درختان میوه به صورت متقارن نسبت به محور اصلی کاشته شده و در باغچه‌های محور اصلی، گل کاری به صورت متقارن دیده می‎شود.نویسنده :Aram joon
جمعه 8 مهر 1390-02:39 بعد از ظهرشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات