خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا زیست محیطی کوچک - دریاچه کیو خرم‌آباد در آستانه نابودی
مواظب محیط زیست باشیم
من و وبلاگم

آنچه گذشت

موضوعات

آخرین گفته های من

دوستان زیست محیطی من

دوستان دیگر

خالق

ابر برچسبها

نظرت؟؟؟

بازدیدهای شما

themebox

دریاچه "کیو" با مساحت هفت هکتار و عمق بین سه تا هفت متر در شمال غربی شهر خرم‌آباد در معرض خشکی کامل قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، منطقه لرستان، این دریاچه از ارزشهای توریستی درون شهری برخوردار بوده، همچنین زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است.

در خصوص وضعیت فعلی این دریاچه یکی از شهروندان خرم‌آبادی به ایسنا گفت: کیو در گویش لری مردمان خرم‌آباد به معنی کبود رنگ و آبی است و دلیل استفاده آن آب زلال و عمیق این دریاچه‌است که به رنگ آبی و نیلی دیده می‌شود.

زهرا امیدی اظهار کرد: این دریاچه به خرم‌آباد جلوه خاصی داده و در کنار جاذبه‌های تاریخی فراوان و چشمه‌های پر آب، این شهر را در ردیف یکی از شهرهای زیبا و توریستی قرار داده ‌است.

Multimedia\pics\1390\9\photo\3876.jpg

وی با اشاره به اینکه چرا باید این جاذبه در وضعیت فعلی قرار داشته باشد و چرا نباید مسئولان شهری به داد این دریاچه برسند، بیان کرد: در سال‌های اخیر با توجه به شدت گرفتن خشکسالی‌ها در کشور و در لرستان این دریاچه زیبا، تقریبا در حال خشک شدن است و تا حدی زیبای‌های آبی رنگش را از دست داده‌ است.

وی با بیان اینکه لایروبی این دریاچه سال گذشته انجام شد، ولی متاسفانه دردی از آن دوا نکرد، افزود: در حال حاضر آب این دریاچه خشک شده و به محلی برای تجمع زباله‌ها تبدیل شده است.

در همین راستا یک کارشناس زیست محیط گفت: زیرگذر میدان 22 بهمن خرم‌آباد نفوذ آبهای سطحی را در دریاچه مشکل کرده است.

فاطمه بیرانوند به خبرنگار ایسنا گفت: کیو دریاچه‌ای فصلی بوده که با بارندگی پر آب می‌شود.

Multimedia\pics\1390\9\photo\3879.jpg

وی اظهارکرد: متاسفانه طی سالهای اخیر شاهد کم آبی شدید این دریاچه هستیم که شاید بتوان گفت احداث زیر گذرمیدان 22 بهمن یکی از دلایل آن است.

وی ادامه داد: زیرگذر میدان 22 بهمن خرم‌آباد مانع جمع شدن آب در دریاچه می‌شود و نفوذ آبهای سطحی و زیرزمینی را با مشکل مواجه ساخته است.

بیرانوند بیان کرد: اگر به جای زیرگذر، روگذر احداث می‌شد، امروز دریاچه کیو آب بیشتری در خود ذخیره می‌کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز در این رابطه گفت: دریاچه کیو باید احیاء شود.

مهندس بازگیر به ایسنا گفت: شهرداری خرم‌آباد موظف است بر اساس قانون پسماند مبادرت به جمع آوری، حمل و دفع اصولی كرده و در صورت لزوم ترجیحا بازیافت شده و از روشهای دیگر برای ساماندهی وضعیت دریاچه استفاده کند.

Multimedia\pics\1390\9\photo\3889.jpg

وی افزود: کیو دریاچه‌ای درون شهری است که کارکردهای بسیار زیادی دارد و خدمات زیادی به شهر می‌دهد، علاوه بر تفریح، رفاه، آسایش مردم، تلطیف هوا و منابع آبی موجب کاهش ایجاد سروصدا در شهر می‌شود.

مهندس بازگیر با بیان اینکه وجود دریاچه کیو موجب کاهش بسیاری از آلایندگی و آلودگی‌های هوا می‌شود، بیان کرد: دریاچه کیو مایه بركت شهر خرم‌آباد بوده و علاوه بر استفاده ورزشی از آن می‌تواند در توسعه گردشگری و جذب گردشگر به استان مثمرثمر باشد که در این راستا همه دستگاههای دست‌اندرکار باید فکری اساسی به حال این نگین شهر خرم‌آباد کنند.

وی اظهارکرد: شورای شهر و شهرداری باید فکری اساسی برای احیای این دریاچه كند.

Multimedia\pics\1390\9\photo\3890.jpg

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان اضافه کرد: دریاچه کیو دریاچه‌ای مصنوعی است و جز تاسیسات شهری محسوب می‌شود و شهرداری موظف بوده از این مهم محافظت کرده و اگر این نهاد از وظایف خود عدول کند، محیط زیست استان می‌تواند از طریق مراجع قضایی با آنها برخورد کند.

مهندس بازگیر با بیان اینکه به خاطر کاهش بارندگی و خشکسالی‌های اخیر و اضافه شدن به نیازهای آبی استان امروز استحصال آب از منابع آبی، زیرزمینی و جاری افزایش داشته و هنگامی که در سطح شهری که روان آبها، چشمه‌ها و سرابهایش مشهور بودند، ناچار به حفر چاه هستیم، اضافه کرد: با این اوصاف باید شاهد کاهش منابع آبهای زیرزمینی و خشکی چشمه‌ای مانند کیو باشیم، مشکل جدی ما خشکسالی و عدم بارشها بوده که موجب پایین آمدن سطح ایستایی آبهای زیرزمینی و در نتیجه شاهد تبدیل شدن چشمه‌های همیشه جوشانی مانند کیو به چشمه‌های فصلی باشیم.

وی با اشاره به زیرگذر میدان 22 بهمن تصریح کرد: نمی‌توان گفت که زیرگذر میدان 22 بهمن در خشکی دریاچه کیو تاثیر داشته یا نداشته است، چون در این راستا مطالعاتی در دست نیست و باید مطالعاتی راجع به منابع آبی شهر و آب چشمه کیو انجام شود که آب این دریاچه از کجا تامین می‌شود، سفره آن از کجا تا به کجاست و سطح آن چقدر است؟

بازگیر متذکرشد: بزرگترین عامل، از جمله خشکسالی‌ها و بارشها طی سالهای گذشته باعث پایین آمدن سطح آبهای زیرزمینی شده و این دریاچه طبیعی به فصلی تبدیل شده است.

Multimedia\pics\1390\9\photo\3881.jpg

در همین رابطه رئیس کمیسیون توسعه عمران و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر خرم‌آباد نیز گفت:زیرگذر میدان 22 بهمن موجب خشکی دریاچه کیو شد.

مهندس کرمی در این رابطه به ایسنا، گفت: محل تمرکز آبهای حاصله از حاشیه مخمل کوه میدان 22 بهمن بوده که متاسفانه زیرگذر 22بهمن بخش اعظمی از این منابع را کور کرد.

وی افزود: یکی از منابع تامین آب دریاچه کیو قسمتی از آب زیر سطحی حاشیه دامنه‌های مخمل کوه خرم‌آباد بوده که سرریز آن اواخر ماه گذشته وجود داشت.

وی با بیان اینکه زیرگذر میدان 22 بهمن خرم‌آباد موجب خشکی دریاچه کیو شده است، اظهار کرد: در آن زمان کلی سرو صدا کردم و حتی در جلساتی که اعضای شورای شهر و استاندار وقت حضور داشتند، معترض به احداث زیرگذر شدم، چرا که معتقد بوده و هستم که وجود زیرگذر میدان 22 بهمن موجب شده به آبهای حاشیه ارتفاعات مخمل‌کوه خرم‌آباد که نقش تاثیرگذاری در تامین آب دریاچه و تامین منابع تغذیه دریاچه داشته، صدمه وارد کند، اما متاسفانه کسی به حرفهایم اهمیت نداد و امروز شاهد این فاجعه در مرکز استان هستیم.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر خرم‌آباد بیان کرد: در آن زمان کارشناسانی با احداث زیرگذر مخالفت كردند، اما بعد از اینکه دکتر صابری، استاندار وقت عنوان کرد که کارشناسان زبده‌ای را جهت مطالعه این مهم به کار گرفته و احداث زیر گذر میدان 22بهمن به دریاچه کیو صدمه وارد نمی‌کند، نظر این آقایان نیز برگشت.

نایب رئیس شورای شهر خرم‌آباد اضافه کرد: محل تمرکز آبهای حاصله از حاشیه مخمل‌کوه میدان 22 بهمن بوده که متاسفانه زیرگذر 22 بهمن بخش اعظمی از این منابع را کور کرد.

وی با تاکید بر اینکه معتقدم پل زیر گذر 22 بهمن خرم‌آباد به دریاچه کیو صدمه وارد کرده است، افزود: مسئولیت ما گفتن حقیقت است، حالا چه متولیان بپذیرند یا نپذیرند، وظیفه ما بیان قصور برخی از افرادی است که بدون مطالعه اقدام به انجام کارهای عمرانی می‌کنند و یکی از نتایج خشکی دریاچه کیو خرم‌آباد است.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر خرم‌آباد یادآور شد: در ابتدا قرار بر این بود که زیرگذر میدان 22 بهمن به صورت روگذر عملیاتی شود، اما این طرح بدون نظر کارشناسان فنی و براساس نظر استاندار وقت تبدیل به زیرگذر شد و این مهم موجب خشکی دریاچه زیبای کیو شده که امروز شاهد آن هستیم.

وی خطاب به شهرداری خرم‌آباد اظهار کرد: به شهرداری جهت لایروبی و پاکسازی دریاچه تذکر شفاهی داده‌ایم که متاسفانه تاکنون در این راستا اقدامی انجام نشده و قصور کرده‌اند.

مهندس کرمی بیان کرد: دریاچه کیو یک سرمایه ملی است و ارزش دارد که برای احیای آن هزینه‌هایی تقبل کنیم و باید برای انجام این مهم از کارشناسان آبهای زیرزمینی نظرسنجی کرده و چاه‌هایی را برای انتقال آب به دریاچه حفر كنیم تا بخشی از آبهایی که بالادست زیرگذر بوده، جمع شود و به دریاچه انتقال دهیم تا جبران بخشی از قصور شود.

مدیر مطالعات منابع آبی آب منطقه‌ای لرستان نیز گفت: تاثیر زیرگذر میدان 22 بهمن در خشکی دریاچه خیلی جزیی بوده است.

مهندس مظفر زیودار، در این رابطه به ایسنا گفت: دفتر مطالعات آب منطقه‌ای استان درخواست 50 میلیون تومان اعتبار جهت بررسی وضعیت چشمه کیو را داشته تا با مواد رنگی و ژئوفیزیک محل گذر آب چشمه کیو را ردیابی کنند.

وی افزود: در سالهایی که پوشش برف زیاد است، مقدار تداوم آب و آبدهی دریاچه کیو زیاد بوده و سرریز می‌کند.

وی در خصوص تاثیر داشتن یا نداشتن زیر گذر میدان 22 بهمن خرم‌آباد در خشکی چشمه کیو، اظهار کرد: خیلی علمی نیست که بگوییم این پروژه در خشکی دریاچه تاثیر داشته است، چرا که در زمان احداث زیرگذر، چشمه کیو جوشید و دریاچه پر از آب شد، اگر این پروژه در خشکی کیو تاثیر داشته، تاثیری خیلی جزیی بوده است، اما با توجه به اینکه دریاچه کیو فصلی است بنابراین پرآبی آن بستگی به میزان بارش برفی دارد که بر کوههای خرم‌آباد قرار می‌گیرد.

زیودار، رفتارسنجی و ردیابی دریاچه کیو را در اولویت کارهای خود عنوان كرد و گفت: با توجه به تغییر اقلیم و کاهش میزان برف در مرکز استان نه تنها دریاچه کیو بلکه چشمه‌های مطهری، گلستان، چنگایی، ناوه کش و گرداب سنگی کاهش دبی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه در سالهای 76 و 77 چشمه کیو 3 هزار لیتر آب داشته است، یادآورشد: باید این چشمه را رفتارسنجی کنیم تا بتوانیم با استفاده از کارشناسان از نظر منابع آب و زمین شناسی این مهم را مطالعه کنیم.

زیودار ادامه داد: بررسی چشمه دریاچه کیو و مطالعات آن نیازمند اعتبار بوده که باید مسئولان استان به این مهم اهتمام ویژه داشته باشند.

مدیر مطالعات منابع آبی آب منطقه‌ای لرستان در خصوص لایروبی این دریاچه متذکر شد: استانداری و شهرداری مرکز استان و دیگر ارگانهای مربوطه موظف به لایروبی و زیبا سازی و احیای دریاچه کیو هستند.

وی تصریح کرد: تداوم آبدهی این چشمه بستگی به حجم و نوع بارش دارد، در سالی که میزان بارش برف روی مخزن این چشمه زیاد باشد، خروجی چشمه نیز زیاد خواهد بود و تداوم آب دهی آن بیشتر می‌شود.

مدیر مطالعات منابع آبی آب منطقه‌ای لرستان گفت: اگر حجم آبدهی چشمه کیو کم باشد یا به طور کلی در یک نقطه‌ای دیگر خارج شود، می‌توان گفت که عوامل انسانی روی آن تاثیر گذار بوده، اما این مهم در زمان ساخت زیرگذر مشهود نبود، چرا که در همان سال چشمه کیو با آبدهی بالایی جوشید.

به گزارش ایسنا، نکته قابل توجه در مورد خشک شدن آب دریاچه کیو این است که چرا در زمان احداث زیرگذر میدان 22 بهمن مخالفت جدی صورت نگرفت که الان شاهد خشک شدن آن باشیم؟!

با توجه به اظهارنظرهای صورت گرفته و بارشهای مناسبی که امسال شاهد آن بوده‌ایم این سوال به ذهن مردم می‌آید که چرا دریاچه هنوز خشک است؟ چرا آبدهی ندارد؟ چقدر باید بارش باران و برف در استان و خرم‌آباد انجام شود تا دریاچه پرآب شود؟
نویسنده :Aram joon
شنبه 26 آذر 1390-01:00 بعد از ظهرشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic