خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا زیست محیطی کوچک - «زاغ کوچک»، آخرین امید دریاچه ارومیه
مواظب محیط زیست باشیم
من و وبلاگم

آنچه گذشت

موضوعات

آخرین گفته های من

دوستان زیست محیطی من

دوستان دیگر

خالق

ابر برچسبها

نظرت؟؟؟

بازدیدهای شما

themebox

دکتر پرویز کردوانی اعلام کرد: 
ایرن- صبا صراف: دکتر پرویز کردوانی گفت: اگر یک ماه، یک سال یا حتی ده سال هم روی دریاچه ارومیه و شورا تشکیل دهند، تنها راه نجات این دریاچه گرفتن آب از رود «زاغ کوچک» است.استاد نمونه دانشگاه تهران، معتقد است که کارشناسان سازمان محیط زیست، برای آب گیری دریاچه ارومیه راه به اشتباه می روند.

ارومیه درحال خشك شدن

کردوانی در گفت گو با خبرگزاری محیط زیست ایران، ارتباط با دریاچه ارومیه که برخی از آن به عنوان تالاب هم نام می‌برند، توضیح داد: برخلاف دیگر تالاب‌ها، که مسئولان در صدد هستند برای جلوگیری از خشک شدنشان از سدها آب بگیرند، این دریاچه هیچ نیازی به سد ندارد؛ به جز آن، آب سدها برای کشت در این منطقه استفاده می شوند و سراسر ارومیه نیز زمین های قابل کشت دارد.
او ادامه داد: سازمان محیط زیست راه دیگری را هم در نظر گرفته، و آن گرفتن آب از رود ارس یا از دریاچه مغان است اما هیچ کدام از این راه ها برای نجات این دریاچه مناسب نیست. به گفته این استاد دانشگاه، رود ارس طولانی و دور است و گرفتن آب از آن هزینه زیادی به دنبال دارد. 
کردوانی تنها راه حل نجات دریاچه ارومیه را گرفتن آب از رود زاغ کوچک دانست و گفت: این رود از منطقه‌ای در پشت مهاباد سرچشمه می‌گیرد و به «دوکان» عراق می‌ریزد، آب این منطقه برای ایران قابل استفاده نیست و زمین آن گود است. 
او پیشنهاد داد: می‌توانیم از سرشاخه های این رود آب گرفته و آن را به سمت دریاچه ارومیه برگردانیم و برای گرفتن آب از سرشاخه‌های رود دیگر نیازی به بستن این رود هم نیست.
چهره ماندگار علمی ایران، با تأکید بر اینکه دریاچه ارومیه نیاز به یک آب مستقل و دائمی دارد، گفت: حتی اگر برخی معتقدند هزینه این کار زیاد می شود، باید بدانند که در نهایت این آب مستقل است و می توانند آن را به سمت دریاچه رها کنند و یا در مواقعی که آب دریاچه زیاد است آن را ببندند و به زمین های کشاورزی بدهند و یا آن را بفروشند.


نویسنده :Aram joon
دوشنبه 3 خرداد 1389-04:03 بعد از ظهرشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic