خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا زیست محیطی کوچک - رودخانه ماسوله در انتظار فاجعه زیست‌محیطی
مواظب محیط زیست باشیم
من و وبلاگم

آنچه گذشت

موضوعات

آخرین گفته های من

دوستان زیست محیطی من

دوستان دیگر

خالق

ابر برچسبها

نظرت؟؟؟

بازدیدهای شما

themebox

ایرن: دور ریز زباله در کنار رودخانه و در 500 متری پایین دست ماسوله، اعتراض اهالی این شهر تاریخی را به همراه داشته است. گفته می‌شود که آب رودخانه ماسوله به شالیزارهای پایین دست و در نهایت از طریق آب‌های زیرزمینی به تالاب انزلی ریخته می‌شود.

ماسوله

شهر تاریخی ماسوله
خبرگزاری میراث فرهنگی دور ریز زباله در کنار رودخانه و در 500 متری پایین دست ماسوله، اعتراض اهالی این شهر تاریخی را به همراه داشته است. گفته می‌شود که آب رودخانه ماسوله به شالیزارهای پایین دست و در نهایت از طریق آب‌های زیرزمینی به تالاب انزلی ریخته می‌شود.
به گزارش CHN رودخانه ماسوله از بالادست کوه‌های اطراف این شهر تاریخی جاری می‌شود و پس از عبور از کنار ماسوله راهی فومن و شالیزارهای اطراف آن می‌شود. دور ریز زباله همواره در شهر ماسوله از مشکلات شهرداری بوده و طی چند ماه گذشته، محل جدید زباله‌های این شهر تاریخی، کنار رودخانه بوده است.
«صادق صالحی»، دبیر موسسه حفظ و توسعه پایدار ماسوله در این‌باره به CHN گفت: «از آنجایی که ماسوله یکی از شهرهای گردشگری استان است، زباله زیادی هم تولید می‌کند. محل دورریز این زباله‌ها همواره از مشکلات مردم شهر بوده است. اما ریختن آن‌ها در کنار رودخانه ابتکار نه چندان تازه‌ای از سوی شهرداری است که منجر به مشکلات زیست محیطی می‌شود.»
وی در ادامه گفت: «محل زباله‌های ماسوله، 500 متر پایین‌تر از شهر تاریخی و در کنار رودخانه است. این رودخانه اهمیت فوق‌العاده‌ای برای کشاورزان و شالیکاران پایین‌دست دارد و آلوده شدن آب‌ آن توسط زباله‌ها مشکلات عدیده‌ای به همراه دارد.»
وی افزود: «آب رودخانه ماسوله به فومن منتهی می‌شود و از آنجا نیز به واسطه مسیر آب‌های زیرزمینی به تالاب انزلی می‌ریزد. این تالاب جزء تالاب‌های بین‌المللی است و آلودگی آن فجایع زیست محیطی دارد.»
بر همین اساس و طی هفته‌ گذشته مردم ماسوله نسبت به دورریز زباله در کنار رودخانه این شهر تاریخی، به شهرداری اعتراض کردند. گفته می‌شود که این اعتراض‌ها منجر به سوزاندن زباله در چهارشنبه هفته گذشته شد که در پی آن دود غلیظی این شهر تاریخی را در بر گرفت.
صالحی دراین باره می‌گوید: «چهارشنبه 17 شهریور ماه زباله‌های ماسوله کنار رودخانه آتش زده شد و دود ناشی از این آتش‌سوزی به ماسوله رسید. نه تنها اهالی ماسوله که گردشگران هم به زحمت نفس می‌کشیدند و از آنجایی که کسی حاضر به پاسخ‌گویی نسبت به این مسئله نبود، به اداره محیط زیست اطلاع داده شد. پس از آن دو مامور از اداره محیط زیست آمدند و نسبت به این کار تذکر دادند. از آتش‌سوزی زباله‌ها فیلمبرداری و عکاسی شده بود که به ماموران تحویل داده شد اما آن‌ها در پاسخ گفتند که کارشناسان این اداره شخصا باید مستند‌سازی کنند.»
به گفته وی پیش از این نیز چندین‌بار درباره محل دورریز زباله‌های ماسوله به اداره محیط زیست اطلاع داده شده بود اما نتیجه‌ چندانی در بر نداشت.
همچنین گفته می‌شود که سوزاندان زباله در پایین‌دست ماسوله همچنان ادامه دارد و اهالی این شهر را با مشکل مواجه کرده است.
ماسوله شهری تاریخی، ثبت شده در فهرست میراث ملی است که به صورت پلکانی در دامنه کوه ساخته شده و گفته می‌شود ارزش ثبت در فهرست میراث جهانی دارد.
این درحالی است که علاوه بر مسائل محیطی زیستی، طی سال‌های گذشته، این شهر تاریخی دچار مشکلات زیادی از جمله تخریب خانه‌های تاریخی‌ بوده است.

:: دانلود فایل ضمیمه ()نویسنده :Aram joon
چهارشنبه 24 شهریور 1389-12:55 بعد از ظهرشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات